Efterskolernes dag er desværre AFLYST men…
På grund af Coronasituationen har Efterskoleforeningen aflyst alle Efterskolernes Dag-arrangementer på danske efterskoler! Vi kan i stedet tilbyde individuelle besøg for interesserede familier.
Ring på 98 33 70 75 for at booke en tid til et individuelt besøg. I kan også udfylde formularen herunder for at tilkendegive, at I ønsker at blive kontaktet med henblik på et besøg på skolen.
Vil I gerne kontaktes med henblik på at besøge skolen?
Udfyld venligst formularen herunder, så kontakter vi jer og finder en dato for et besøg.
Vi glæder os til at se jer.
Se stemningen fra 1. linjeuge
Vi har hvert skoleår 2 linjeuger på efterskolen. Her kan du se en video fra den første linjeuge i dette skoleår.
Find vej på Efterskolernes Dag
ØU ligger i et dejligt naturskønt område i det østlige Himmerland – kun 30 km fra Aalborg og Hobro.
Østhimmerlands Ungdomsskole
Skolevej 10
9574 Bælum
tlf: 98 33 70 75 (hverdage klokken 9-12.00 og 13-16)
oeu@oeu.dk
Kan I ikke komme forbi ØU til efterskolernes dag – Ring på 98 33 70 75 for at booke et besøg på en anden dag.
Kontaktoplysninger
ØSTHIMMERLANDS UNGDOMSSKOLE
Skolevej 10, 9574 Bælum
Tlf: 98 33 70 75
E-mail: oeu@oeu.dk
At begynde på efterskole er en stor beslutning. Derfor er det en god idé at besøge efterskolen på efterskolernes dag 2020 for at få en oplevelse af hvad et efterskoleophold kan give dig. Måske vil du slet ikke med hjem igen?
